سامانه مدیریت نگهداشت CMMS – بخش پایانی

بخش نخست این مجموعه به معرفی و آشنایی با سامانه مدیریت نگهداشت یا CMMS اختصاص داشت. در آن بخش پس از معرفی مهم ترین امکانات یک CMMS خوب، با برخی از ماژول های پرکاربرد آن آشنا شدیم. سپس به بحث در مورد تعدادی از ویژگی های مهم آن مانند طراحی مبتنی بر کاربر، تحلیل داده… ادامه مطالب »

سامانه مکانیزه نگهداشت

سامانه مدیریت نگهداشت CMMS – بخش نخست

در سری مباحث پیش رو به بررسی سامانه مدیریت نگهداشت یا همان CMMS می پردازیم. بخش نخست به معرفی و آشنایی با این سامانه اختصاص دارد و در بخش دوم به ویژگی های آن، موانع پیاده سازی و دلایل شکست پروژه های CMMS پرداخته خواهد شد. این مجموعه برگرفته از بخشی از کتاب ارزشمند Maintenance… ادامه مطالب »

نگهداشت اپراتور

نکاتی در مورد نگهداشت مبتنی بر اپراتور یا نت خودگردان

برخلاف آنچه که عموما تصور می شود، اپراتور یکی از اعضای مهم تیم نگهداشت است. اپراتور های آگاه، آموزش دیده و مسؤول تضمین می کنند که دارایی ها در شرایط کاری خوب حفظ شوند. اپراتور ها خط مقدم ایستادگی در برابر توقف طرح ریزی نشده دارایی هستند. فرض نگهداشت مبتنی بر اپراتور (Operator-Based Maintenance: OBM)… ادامه مطالب »

بهینه سازی نگهداشت پیشگیرانه

سه تکنیک برای بهینه سازی نگهداشت پیشگیرانه

به صورت ساده، نگهداشت پیشگیرانه (PM) فعالیتی است که در یک بازه زمانی مشخص، به منظور نگهداری یک دارایی، بدون توجه به شرایط فعلی آن انجام می شود. نگهداشت پیشگیرانه فعالیتی است که به درستی برنامه ریزی شده، مواد و لوازم مورد نیاز آن در دسترس بوده، نیروی کار مورد نیاز آن هم زمان بندی… ادامه مطالب »

آشنایی با کد بیرینگ

چگونه شماره ها و کدهای بیرینگ ها روی عمر کاری آنها تأثیر می گذارند

شاید نخستین باری که از یک کاتالوگ بیرینگ استفاده می کنید، گیج شوید. ممکن است تصور کنید که کاتالوگ با یک کد رمزآلود، شامل مجموعه ای از حروف و شماره ها، نوشته شده که برای کسانی که تا به حال بیرینگ انتخاب نکرده اند ناشناخته است. این مطلب به شما کمک می کند تا این… ادامه مطالب »

مهندس قابلیت اطمینان عالی

پنج عادت مهندسان قابلیت اطمینان عالی

تفاوت زیادی بین یک مهندس قابلیت اطمینان خوب و یک مهندس عالی وجود دارد. برای تبدیل شدن به یک مهندس قابلیت اطمینان عالی، علاوه بر اینکه باید بعضی عادت های بد را ترک کنید، لازم است که برای دستیابی به مجموعه ای از عادت های خوب هم تلاش نمایید. پیتر هورسبرگ در این نوشتار عادت… ادامه مطالب »

منابع انسانی

ارتباط دانش و انگیزه با تعهد نیروی کار

در حال حاضر، بسیاری از سازمان ها فرآیند تعالی را آغاز کرده اند، یا در میانه این راه قرار دارند یا آن را به پایان رسانده اند. اگرچه این شرکت ها در صنایع گوناگونی حضور دارند، ولی استراتژی بهینه سازی واحدهای فنی آنها (مانند نگهداشت، مهندسی و تأسیسات) تا حدود ۹۰ درصد مشابه است. یعنی… ادامه مطالب »

تحلیل ریاضی نگهداشت

استفاده از تحلیل ریاضی برای دمیدن روح تازه به برنامه نگهداشت

اگر می خواهید اثربخشی برنامه نگهداشت افزایش یابد، نمی توانید همان کارهایی را ادامه دهید که مثلا در ۲۰ سال گذشته انجام می شده است. باید بیاموزیم که چگونه کارآیی را افزایش داده، تصمیم های بهتری بگیریم. ما اغلب متوجه نیستیم که چه اندازه به افتادن در دام رفتار واکنشی و افزایش ریسک یک حادثه… ادامه مطالب »

تمیزی روغن

بررسی استاندارد ایزو در مورد تمیزی روانکارها

اصطلاح “افزایش تمیزی روغن روانکار” به چه مفهوم است؟ مقالات و کتاب های فراوانی در این مورد وجود دارند که چگونه افزایش تمیزی یک روغن در حال کار، عمر کاری قطعات و خود روانکار را افزایش می دهد. ولی پرسش اصلی این است که چگونه می توان سطح تمیزی روانکار را کنترل کرد و افزایش… ادامه مطالب »

رهبر نگهداشت

رهبر در سازمان نگهداشت

مهارت های مدیریتی در واحدهای نگهداشت اغلب مورد غفلت واقع می شوند. کارکنان نگهداشت عموما از طریق لمس “عصای سحرآمیز” تبدیل به رهبر می شوند. این عصا به شکل اسرارآمیزی عمل کرده، با سحر و جادو فردی را که هرگز پست سازمانی رهبری نداشته است به یک رهبر تبدیل می کند. این عصا فرد را… ادامه مطالب »