سخن نخست

جهانی شدن اقتصاد و گسترش تعاملات بین­ المللی، باعث شده است که برای ورود به بازارهای جهانی و امکان رقابت و بقا در این بازارها، تولید کالا و خدمت با کیفیت، اگرچه شرط لازم است، ولی کافی نباشد. شرکتهای صنعتی و خدماتی نه تنها باید محصول با کیفیت برتر ارائه کنند، بلکه باید کالا و خدمت خود را با کمترین هزینه وارد بازار نمایند. اگر مجموعه­ ای تنها به ارائه محصول با کیفیت متکی بوده، در زمینه بهسازی روشها و بهینه سازی سیستمهای خود در مقیاسهای کلاس جهانی فعالیت نکند، قطعا در بازار جهانی شکست خواهد خورد.

علاوه بر مباحث با اهمیتی که در حوزه های مدیریت تولید، مواد اولیه و سیستمهای بازاریابی و فروش قابل توجه هستند، مدیریت دارایی های فیزیکی (مدیریت نگهداری و تعمیرات) و مدیریت انرژی (مدیریت مصرف و سیستم مدیریت انرژی) نقش بسزایی در کنترل، پایش و بهینه سازی هزینه های تمام شده دارند.

این دو مبحث علاوه بر اینکه هر یک بطور مستقیم روی هزینه ها اثر می گذارند، تأثیر پذیری متقابل هم دارند. بعنوان مثال نگهداری بهینه از یک تجهیز انرژی بر بطور قطع بر میزان مصرف انرژی آن هم اثر خواهد داشت، که پژوهشهای مفیدی در این زمینه انجام شده است.

iPAMweb سعی خواهد کرد علاوه بر معرفی آخرین سیستمها، مدلها و روشها در این زمینه، فضایی را جهت بحث و تبادل نظر در خصوص موضوعات مرتبط فراهم کند تا از این طریق به مجموعه های صنعتی و خدماتی در راستای دستیابی به سیستمهایی در کلاس جهانی یاری برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.