منابع انسانی

ارتباط دانش و انگیزه با تعهد نیروی کار

مطالب مرتبط: رهبر در سازمان نگهداشت

در حال حاضر، بسیاری از سازمان ها فرآیند تعالی را، بویژه در مباحث مرتبط با دانش سازمانی، آغاز کرده اند، یا در میانه این راه قرار دارند یا آن را به پایان رسانده اند. اگرچه این شرکت ها در صنایع گوناگونی حضور دارند، ولی استراتژی بهینه سازی واحدهای فنی آنها (مانند نگهداشت، مهندسی و تأسیسات) تا حدود ۹۰ درصد مشابه است. یعنی رویکرد تعالی در صنایع مختلف یا در واحدهای سازمانی مختلف تفاوت چندانی ندارد. در این میان، رویکرد سازمان به نیروی کار و ارزش گذاری دانش او از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نیروی انسانی است که در نهایت باید استراتژی ها، رویه ها و دستورالعمل ها را اجرا کرده، سازمان را به سوی تعالی حرکت دهد.

حقیقت ۱ – دانش

در سال ۱۸۵۰، حجم اطلاعات در دسترس هر ۴۵ سال دو برابر می شد.

در گذشته، همه دانش در اختیار رییس (مدیر) بود. تنها جایی که می توانستید آموزش ببینید مدرسه بود. رییس به مدرسه می رفت، تعداد زیادی کتاب می خواند (کتاب هایی که فقط در مدرسه ها در اختیار افراد گذاشته می شد) و یک مدرک تحصیلی می گرفت. به عبارت دیگر، رییس باهوش ترین فرد سازمان بود. این دوره، دوران هوش دو بعدی نامیده می شد. کارکنان به مدیر خود نگاه می کردند، زیرا او همه دانش سازمان را در اختیار داشت. به عبارت دیگر، قدرت رییس بر پایه دانش او بود و در اثر دسترسی به اطلاعات به دست می آمد.

در سال ۱۹۹۰، اطلاعات در دسترس هر سه سال دو برابر می شد.

در سال ۲۰۱۱، اطلاعات در دسترس هر دو سال دو برابر می شد.

امروزه، اطلاعات در دسترس هر سال دو یا سه برابر می شود.

اکنون، همه اطلاعات به صورت رایگان در دسترس همه قرار دارد. تنها مانع در برابر دستیابی به اطلاعات، توانایی افراد است. از آنجا که اطلاعات در دسترس همگان قرار دارد، از دوران هوش دو بعدی به عصر هوش سه بعدی رسیده ایم. اکنون می توانید خارج از کلاس های درسی سنتی آموزش ببینید و حتی بیشتر از رییس تان بدانید.

دیگر رییس شما باهوش ترین فرد سازمان نیست.

حقیقت ۲ – تعهد

فقط ۱۳ درصد از افراد در سراسر جهان به شغل خود متعهد هستند.

این عدد نگران کننده است.

براساس نمونه های آماری موسسه گالوپ در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ در بیش از ۱۴۰ کشور:

۶۳% نیروی کار تعهدی به شغل خود نداشته، یا انگیزه و علاقه ای برای تلاش بیشتر ندارد.

۲۴% نیروی کار کاملا به شغل خود بی تعهد یا واقعا ناراضی و غیر بهره ور است.

۱۳% کارکنان در سراسر جهان به کار خود متعهد هستند. تمام احساس و توان خود را در شغل خود هزینه می کنند و روی کمک به سازمان های خود برای بهبود متمرکز هستند.

با ترکیب این سه واقعیت، مشخص می شود که بیشتر کارکنان به شغل خود متعهد نیستند و تنها دلیل عمده آن هم این است که دانش آنها استفاده نشده یا حتی نادیده گرفته می شود. راه حل ساده است: با استفاده از دانش کارکنان تان، آنها را درگیر کنید و به آنها اختیار دهید.

منبع:

Frederix, R., The Human Factor in Asset Management, Uptime Magazine, June/July 2018, pp14-18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *